Obsah: Cecília Valdésová alebo Anjelský pahorok

Cecilia Valdésová patří k základním dílům kubánské literatury, její význam přesahuje hranice země, je to vlastně první latinsko-americký román na tomto kontinentě.
Autor Cirilo Villaverde (1812 až 1894), spisovatel, novinář a pedagog, prožil většinu života jako vyhnanec. Na počátku padesátých let se zúčastnil protišpanělského spiknutí, byl vězněn, ale podařilo se mu uprchnout do USA. Cecilia Valdésová je jeho nejlepší dílo. V první verzi vyšel román roku 1839, do konečné podoby jej autor přivedl po čtyřiceti letech. Přepracované vydání vyšlo roku 1879 v New Yorku. Třebaže jde o romantický příběh — lásku mulatky a bělocha — autor je současně mistrem realistického detailu a umění charakteristiky. Před čtenářem se odvíjí barvitý, plastický obraz života Kuby minulého století, který má pro nás exotickou příchuť. V dramatických dějích se proplétají osudy nejrůznějších postav, od aristokratického panstva a havanských zbohatlíků po černé otroky. Autor nám zanechal jedinečný dokument doby, obraz společnosti, povah a mravů, jenž napovídá mnoho o tom, co bychom měli vědět o minulosti Kuby, a pomáhá nám pochopit Kubu dnešní.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize