Obsah: Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera je tragický milostný román v dopisech, které píše Werther svému příteli Vilémovi. Werther přijíždí do města krátce poté, co opustil další ženu, jakousi Leonoru. Usazuje se v dědině, které místní říkají Wahlheim, zde si často nechává vynést z hospody židli a stůl a čte si ve svém Homérovi. Jednoho dne potká a vášnivě se zamiluje do Lotty, která je však již zadána Albertovi. Přesto však se Werther stane jejím přítelem, denně se s ní schází a pomáhá jí s jejími sourozenci. Den ode dne víc a víc ho však ničí pomyšlení, že nikdy nebude jeho. Odjíždí proto daleko do cizího města na pozvání velvyslance a stává se členem dvora. Píše referáty na právě vydané knihy. Později na slavnostním plese ho hrabě vypovídá ze dvora. Werther, který se právě dozvěděl o svatbě Lotty a Alberta, žádá o propuštění ze dvora a odjíždí do svého rodiště. Zde začíná jeho pouť světem. Projíždí různá místa, ale nakonec se vrací zpátky do města ke své milované Lottě. Čím více času s ní tráví, tím hlubší je jeho trhlina v srdci. Werther dokonce přemýšlí o tom, jaké by to bylo, kdyby Albert zemřel a Lotta by byla jeho. Jeho dopisy jsou plné utrpení, bolesti a touhy po lásce. V této době se prohlubují spory mezi Albertem a Wertherem. Zmatená Lotta upadá v jakousi trudnomyslnost, Albert si její chování vykládá jako rostoucí vášeň a možné nebezpečí, kdežto Werther jako hlubokou rozmrzelost nad změněným chováním manželovým. A v tuto chvíli se v duši ubohého Werthera vyhranilo rozhodnutí opustit tento svět. Neměl to však být ukvapený, zbrklý čin; chtěl podniknout tento krok s co nejlepším přesvědčením, s nejklidnější rozhodností. A tak přesně o půlnoci o několik týdnů později se mladý Werther zastřelil ve svém pokoji. Albert byl zděšen, Lotta v šoku a celé město na nohou. Tak tragicky skončil tento příběh zamilovaného mladíka.
Vytvořil: Roman
Dnes je 23.04.2024