Obsah: K českému máji

V době, kdy svět pracujících a chudých poskytoval spisovatelům často jen látku k sentimentálním příběhům, Jan Neruda, původem proletářský chlapec, nejen že se hrdě hlásil do šiku pracujících, ale prorocky v nich spatřoval budoucnost národa. Výbor z jeho sociálních próz obsahuje ty povídky, v nichž se nejlépe obráží jeho zdravý třídní instinkt a mnohostrunnost jeho umění. - Celkem je tu shrnuto 22 próz z let 1859-1890, zastoupeny hlavně Povídky malostranské, Studie krátké a kratší a feuilletony z Národních novin. Základem výboru jsou texty, které vytiskl a schválil naposledy sám Neruda: pokud je vydal vícekrát, jsou mezi sebou srovnány a stanoveno znění nejlepší. Celkové uspořádání je chronologické, podle toho, jak jednotl. povídky a články Neruda sám vydal. Předmluva o životě a díle J. N. , obsáhlé a podrobné vysvětlivky (22 s. ).

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize