Obsah: ´´Zázračné reálno´´ a magický realismus

Analýza specifické části tvorby dvou významných představitelů hispanoamerické prózy - Aleja Carpentiera a Gabriela Garcíi Márqueze. Autorka, jejíž specializací je hispanoamerická literatura, se soustřeďuje ve svém výkladu na genezi pojmů "magický realismus" a "zázračné reálno", které bývají často zaměňovány. Prostřednictvím analýzy reprezentativních děl obou autorů jsou dokumentovány podstatné znaky, které pojmy spojují a ty, co je odlišují. Dosavadní bádání (včetně posledního kongresu iberoamerikanistů), nemělo zcela jasno ve věci obou realismů. Z tohoto hlediska je představitelem "zázračného reálna" Alejo Carpentier a "magického realismu" G. G. Márquez. Autorka díla obou autorů podrobila tematickému rozboru s přihlédnutím k narativním postupům a pojetí času. Zásadní rozdíly a momenty ztotožnění mezi oběma realismy přináší detailní rozbor v závěru monografie. Ve sledovaných románech (Ztracené kroky a Sto roků samoty) se odehrává významový protipohyb, zasazený do obdobného mýtického rámce. Mytické prvky dodávají textům metafyzický přesah, dokládají průnik mýtu a mytického myšlení do literatury, nabízí se zde prostor ke konfrontaci mýtu a dějinnosti, který je nástrojem hledání a nalezení ztracené harmonie skrze vzájemnou syntézu, což této literatuře umožnilo překročit hranice kontinentu.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize