Obsah: Praxe dětského psychologického poradenství

Autor shrnuje praktické zkušenosti ze své mnohaleté poradenské práce, při níž vyšetřil přes třicet tisíc dětí. Hlásil se k biopsychosociálnímu přístupu, zároveň v knize zdůrazňuje tvořivost a respekt k jedinečnosti svých malých klientů. Ještě více než o vědecký výklad témat mu jde o zpracování osobní zkušenosti a o osobní vyznání. Mezi probíraná témata patří: obecné zásady dětského psychologického poradenství a psychologického vyšetření dětí, poruchy učení, mentální retardace, mozkové dysfunkce, smyslové vady, poruchy emocí a chování vzniklé v dětství apod. S těmito tématy se běžně setkávají pracovníci v pedagogicko-psychologických poradnách i další lidé, kteří pracují s dětmi ve věku povinné školní docházky a před nástupem do školy. Knihu také dobře využijí studenti psychologických, pedagogických a pediatrických oborů. Publikace vychází v aktualizovaném vydání, které připravila PhDr. Jarmila Klégrová, dětská psycholožka a dcera prof. Matějčka.
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. , (1922–2004) byl mezinárodně uznávaný dětský psycholog, který společně s prof. Langmeierem proslul výzkumem psychické deprivace. Zdůrazňoval nezastupitelnou úlohu rodiny pro zdravý rozvoj dětí. Vytvořil nebo upravil řadu psychodiagnostických metod, které jsou u nás při práci s dětmi užívány. Ve svých knihách a článcích se pravidelně vyslovoval k otázkám výchovy, specifických poruch učení, školní zralosti, hodnocení dětí atd. V nakladatelství Portál vyšly jeho knihy: O rodině vlastní, nevlastní a náhradní (1994), Náhradní rodinná péče (1999, ed. ), Zdeněk Matějček: Naděje není v kouzlech (1999, rozhovor), Osvojení a pěstounská péče (2002, ed. ), Po dobrém, nebo po zlém? (poslední vyd. 2007), Co, kdy a jak ve výchově dětí (poslední vyd. 2007), Co děti nejvíc potřebují (poslední vyd. 2010).
Dnes je 29.03.2024
Před 109 lety se narodil(a) Freiwillig František