Obsah: Anglický gotický román

Anglický gotický neboli hrůzostrašný román je - jak říká pořadatel tohoto souboru - literární jev historický, který vznikl v druhé polovině 18. století, odehrává se ve středověkém prostředí, vyznačuje se naivnímimilostnýmizápletkami, neuvěřitelnými intrikami, černobílými kontrasty v kresbě charakterů a především strašidelnými efekty. Soubor zahrnuje první román tohoto žánru H. Walpola, román C. Reevové, která navazuje na Walpolův odkaz asnaží sejej napodobit a zdokonalit, drobné dílko W. Beckforda, čerpající sice námět z exotického Orientu, avšak do daného žánru spadá svými polohami groteskně hrůzného snu, a konečně román A. Radcliffové, jež žánr obohatilatematicky, vtiskujíc mu znaky senzibility.
Vytvořil: jesen.cz
Zdroj: www.aleph.vkol.cz