Obsah: O lásce

V povídkové tvorbě A. P. Čechova, českému čtenáři známé z desítky nejrůznějších výborů, milostné téma není bezesporu výlučné. Je však traktováno jako neoddělitelná součást života a vybrat devět povídek tohoto žánru nebylo nijak obtížné - Čechovův horizont ovládá motiv lásky se všemi jejími jemnostmi a skrytými projevy. Milostné příběhy Čechovových hrdinů jsou tragické, mučivé, a dokonce i trapné, jen vzácně vyústí v pravý cit a opravdový opětovaný vztah: přesto je v nich vždy příležitost, naděje, a záleží, jak je s ní naloženo. Hrdina povídky Věruška prchá před čiostou láskou venkovského děvčete, Aljochin z příběhu O lásce si uvědomí, "jak zbytečné, nepatrné a směšné bylo všechno to, co jim bránilo v lásce", teprve tehdy, když vlak s jeho milovanou bytostí odjíždí. Snad jenom banální lázeňský románek Gurova a Anny Dideritzové z mistrné povídky Dáma s psíčkem slibuje velký a hluboký vztah, "třebaže to nejtěžší a nejsložitější teprve začalo"... .
Vytvořil: jesen.cz
Upravil: ota61