Obsah: Básník svobody : Život Castra Alvese

Románový životopis brazilského národního básníka Antonia de Castro Alvese, který ve své zemi první zpracoval problém černého otroka a thema boje národů za osvobození. Životopis je psán poetickou prózou, formou vyprávění, rozděleného do kapitol, z nichž každá je jedním písmenem "abecedy básníkova života". Líčí války Brazilie s Portugalskem za nezávislost, romantické rodinné příběhy a odbojné činy básníkových předků proti feudálním zákonům země, a zachycuje tak ovzduší, které mělo vliv na básníkův vývoj. Jako 18letý student stojí v čele abolice (hnutí za zrušení otroctví) a improvisuje pro lid odbojné zpěvy. Zaměstnán svou básnickou činností, prací v abolicionistické společnosti, polemikami s literárními odpůrci, psaním divadelních her a improvisovanými recitacemi, umírá ve 24 letech jako národní básník a bojovník za svobodu lidu.
Verše přebásnil Kamil Bednář
Vytvořil: janajau