Obsah: Anglická misse

Filmový příběh o bulharském partyzánském oddílu a jeho osvobozeneckých bojích proti nacistům za druhé světové války.
Příběh z partyzánských bojů v Bulharsku v r. 1943. Jedné z partyzánských brigád je přidělena anglická vojenská mise, která má anglickému štábu v Káhiře podávat zprávy o partyzánských akcích a řídit tak přísun zbraní a podporu spojeneckým letectvem. Nechá však vědomě oddíl jít do záhuby a nepostará se o zneškodnění fašistických posil. Téměř všichni členové brigády zahynou, do hor však přicházejí stále nové skupiny ozbrojených rolníků a dokazují tak fašistům a jejich spřežencům, že síla lidu je bez konce. V závěru povídky nové oddíly pochodují vstříc Rudé armádě, která právě překročila bulharské hranice.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize