Obsah: Tisíc mil z mrtvé země

Příběh začíná v bosenském Sarajevu, ve městě, které drží v obklíčení Srbové. Tři sta tisíc jeho obyvatel deptá nedostatek jídla a nemilosrdné bombardování, musejí se dívat, jak je jejich město systematicky ničeno a jejich země etnicky čištěna. Svět přihlíží také, a nedělá nic. Uprostřed tohoto ničení a nísilí objevuje válečný korespondent Michael Nicholson na sarajevském předměstí sirotčinec, v němž bez ochrany a v izolaci žije dvě stě dětí. Mezi nimi i Nataša. Mezi Nicholsonem a devítiletou holčičkou se rychle vytváří citové pouto. Nicholson poslechne, co mu napovídá srdce, překročí hranice novinářské nezaujatosti, a učiní odvážné rozhodnutí, které zcela změní řivot Nataše i jemu samému: s rizikem, že bude zatčen a uvězněn, zapíše si do pasu její jméno a propašuje ji do Anglie. Holčička, která dosud znala jen utrpení a deprivaci, začíná poznávat hřejivost a pohodlí rodinného prestředí, které jí bylo odepřeno. Avšak její odvaha bude znovu vystavena zkoušce: nutnost naučit se cizímu jazyku a přízpůsobit se cizí kultuře je pro dítě, jehož budoucnost je stále nejasná, dvojnásob složité.
Vytvořil: Paja
Zdroj: Přebal knihy