Obsah: Hádanky naší minulosti 7 - Čtyři Janové a bratr Prokop

tomto dílu Hádanek naší minulosti, jemuž jsme dali podtitul Čtyři Janové a bratr Prokop, se zaměříme na dobu, kterou mnozí považují za jeden z vrcholů našich národních dějin a jiní by ji nejraději z historie vyškrtli. Na osudech pěti mužů si ukážeme, proč tomu tak je, a především si povíme, co opravdu víme a kde zatím více nebo méně tápeme. Nejprve si v kapitole nazvané netradičně Brzy jazyk nazývati přiblížíme krutou smrt Johánka z Pomuku na pozadí rozporuplné doby Václava IV. , poté se znovu s Janem Husem ujistíme, že Více jest věřiti pravdomluvnému a pak se naším dalším průvodcem stane Prokletý lapka s čistou duší. S knězem Prokopem se na Lipanské pláni zeptáme Kdež jsou boží bojovníci a nakonec nám zůstane Poslední statečný na hradě s biblickým jménem. Pro příští díl Hádanek naší minulosti jsme zvolili podtitul Moudrý císař s pověstí hlupáka. Společně projdeme období od poloviny 15. století do konce století následujícího, kdy se Čechy i Morava staly "zemí dvojího lidu". Nejprve poznáme Nelehký osud husitského krále neboli dobu poděbradskou, poté se v kapitole nazvané Kterak se Dalibor naučil housti vydáme po stopách chudého rytíře z Kozojed a kutnohorských havířů a nezapomeneme ani na Tajemství velkého pábitele neboli kronikáře, který je i dnes stejně nekriticky zavrhován jako brán za autoritu. V kapitole Jak dal Kubata hlavu za blata se podíváme pod povrch jedné polozapomenuté pověsti a na závěr nás čeká císař Rudolf II. , který by mohl být dokladem toho, že Tajemství hvězd nikdy nepoznáme.
Vytvořil: Felix
Upravil: pan.Kchiu