Obsah: Ve stínu králů

Historie často zachází se svými hrdiny macešsky. Zatímco jedny věnčí nehynoucí slávou, jiné nelítostně vydává napospas zapomnění. Nový román Scotta Odena vzdává hold muži, o němž učebnice dějepisu mlčí, přestože patřil k nejschopnějším vojevůdcům své doby. Memnón Rhodský, současník Aristotela a Démosthena, vynikal podle antických kronikářů výjimečnou odvahou a nedostižnými strategickými schopnostmi. Vzešel z prostých poměrů, avšak rychle získal pověst spolehlivého vojáka, později také předvídavého generála a velkorysého státníka. V bouřlivých dobách zrození helénismu se před jeho rozkazy skláněla polovina tehdy známého světa. Řečtí krajané ho považovali za zrádce, nepřátelé za pouhého žoldáka, avšak v očích perského krále Dáreia III. se stal jediným člověkem, jenž dokáže ubránit říši před rozpínavostí barbarských Makedonců. Memnónův životní příběh se před námi odvíjí prostřednictvím zpovědi tajemné Peršanky, která se na smrtelném loži rozhodla podělit o blednoucí vzpomínky. S odzbrojující upřímností popisuje válečníkův osud, všechna jeho vítězství, prohry, lásky a trápení, i jeho nezlomnou povahu, která jej přiměla čelit ctižádostivému vojevůdci Alexandrovi, později zvanému Veliký.
Zdroj: Anotace z knihy Ve stínu králů
Dnes je 29.03.2024