Obsah: Závěť Gedeona Macka

Je farář něco víc než sociální pracovník s troškou rétoriky? Závěť Gedeona Macka je obrazoborecká kniha, která se vrací k velkým tématům lidstva a předkládá znepokojivé otázky týkající se vztahu dobra a zla, Boha a Satana. Titulní postava knihy, nevěřící farář Gedeon Mack působící na severovýchodě Skotska ve městečku Monimaskit, ke čtenáři promlouvá ze záhrobí, neboť hned zkraje knihy je farář nalezen mrtev (a vše nasvědčuje tomu, že šlo o sebevraždu). Jenže vzápětí nachází novinář Harry Caithness podivný rukopis, závěť sepsanou farářem, v níž se vše točí kolem zvláštní epizody z farářova života, která těsně předcházela jeho smrti: farář spadl do řeky, zmizel a po třech dnes se zázračně vrátil. Mnozí kolem to pokládali za zázrak, sám farář tvrdil, že se v podzemní jeskyni setkal se samotným ďáblem. James Robertson v tomto románu navazuje na bohatou tradici tzv. skotského „gotického“ románu, jehož skvostnými příklady jsou například Paměti ospravedlněného hříšníka Jamese Hogga nebo Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea z pera Roberta Louise Stevensona. „Závěť Gedeona Macka potvrzuje Robertsonovo postavení jednoho z nejzajímavějších skotských spisovatelů, “ napsal o knize autorův krajan Irvine Welsh.
Zdroj: Anotace z knihy Závěť Gedeona Macka
Dnes je 28.03.2024