Obsah: Černý & modrý

Osmá kniha série Inspektor Rebus.
Typické rysy Rankinových úspěšných a čtivých detektivek, jejichž osobitým hrdinou je skotský policista detektiv inspektor John Rebus, se v Černém a modrém projevují ještě výrazněji zejména proto, že Rebus zde souběžně řeší čtyři obtížné kriminální případy za nelehké situace, kdy sám je objektem vnitřního policejního vyšetřování vedeného člověkem, jehož právě obvinil z braní úplatků. Rebusovi komplikuje život také televize. Redaktoři odhalují omyl ve výkonu spravedlnosti a v očích milionů diváků by se Rebus mohl stát zločincem. Jediná chyba tak může mít za následek mučivou a pomalou smrt, nebo – což by bylo mnohem horší – by Rebus mohl přijít o svou práci. Českého čtenáře jistě také zaujme doba a prostředí, ve kterém se tyto dramatické děje odehrávají: šedesátá a devadesátá léta dvacátého století ve Skotsku. Je zde realisticky a barvitě zachycen život nejen ve třech největších skotských městech, ale i daleko na severu – na řídce obydlených a u nás málo známých Shetlandských ostrovech. Rankinův Rebus musí podniknout obtížnou cestu do končin ještě vzdálenějších – na ropnou plošinu v Severním moři, což nám dává vzácnou příležitost seznámit se s průběhem a důsledky skotského ropného boomu. Černý a modrý je také jedním ze čtyř Rankinových detektivních příběhů, které úspěšně uvedla na obrazovku britská televize ITV. Na podzim roku 2003 tento seriál vysílala také naše televize na programu ČT1.
Patří k Rankinovým detektivním románům oceňovaným jak odbornou kritikou, tak čtenáři v mnoha zemích, zejména ve Velké Británii a v USA. Právě za toto dílo byla autorovi udělena nejvyšší britská cena tohoto žánru - Zlatá dýka.
Zdroj: Anotace z knihy Černý & modrý
Dnes je 24.04.2024