Obsah: Marie Terezie - Cudná císařovna s hroznou pověstí

Císařovna Marie Terezie… To jméno zná jistě každý, vždyť byla jedinou ženou, která vládla habsburské monarchii a jako jediná česká královna, ne pouhá manželka krále, usedla i na český trůn, ačkoliv právě české země a Čechy neměla nikdy ráda. Prohrála Slezsko ve válkách s Pruskem, uskutečnila řadu zásadních reforem a přivedla na svět šestnáct dětí, s nimiž rozehrála velkolepou sňatkovou partii. Bývá však také představována jako mimořádně eroticky náruživá žena. Její osobnost a životní osudy ale byly mnohem složitější a v řadě ohledů jiné, než se i dnes často traduje. Knížka, kterou právě držíte v ruce, se snaží představit Marii Terezii nejen jako panovnici spoluutvářející tehdejší Evropu a reformující zaostalou habsburskou monarchii, právem přirovnávanou ke „kolosu na hliněných nohou“...
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 28.03.2024