Obsah: Maigret a inspektor Protiva a další příběhy

Simenon psal lehkým stylem, kterému byla občas vytýkána jakási „snadnost". Jeho příběhy však mají skvělou kompozici a přísnou soudržnost psychologických, sociologických a vypravěčských prvků. Komisař Maigret proniká do nejrůznorodějších prostředí - nejen v Paříži, kde pátrání probíhá v přesně určených lokalitách a dá se sledovat s plánem města v ruce - a vždy je nejen důsledně prostuduje, ale navíc i důkladně procítí.
Na místě činu Maigret tráví někdy celé dny i noci, aby se dostal sledované osobě - ať už předpokládanému pachateli, oběti či svědků - pod kůži a vcítil se do jejich mentality. Proto se o Simenonovi říkávalo, že své postavy vyšetřuje jako lékař, „měří jim teplotu".
Tento výbor přináší čtyři maigretovské povídky napsané těsně po válce. Svým způsobem je pamětihodná poslední povídka, Chudáka by nikdo nezabil, která sice vychází knižně poprvé (v revidované podobě), ale roku 1962 byla v překladu Jarmily Fialové otištěna v časopise Světová literatura a stala se prvním českým Maigretem po čtvrtstoleté přestávce.

Povídky:
- Maigret a inspektor Protiva (Maigret et l'inspecteur Malgracieux)
- Svědectví malého ministranta (Le témoignage de l'enfant du choeur)
- Nejvytrvalejší host na světě (Le client le plus obstiné du monde)
- Chudáka by nikdo nezabil (On ne tue pas les pauvres types)
Zdroj: Anotace z knihy Maigret a inspektor Protiva a další příběhy
Dnes je 19.04.2024