Obsah: Chudí lidé

Povídkou Chudí lidé vzpomíná Božena Němcová na svůj pobyt v malém městečku v Podkrkonoší, kam se vydala coby dospělá žena, aby poznala tamější život a zjistila, zda je pravda, že v městečku vládne jen špatnost a nevzdělanost, jak slyšela od známého. Přichází na pobyt do kupecké rodiny Hlouškových a postupně se seznamuje se zdejšími lidmi, jejichž charaktery a vztahy v knize popisuje. Mimo jiné se dozvídá příběh ušlechtilého a obětavého člověka Jakuba Haliny...
Božena Němcová
Božena Němcová je v prvé řadě vynikající vypravěčka, jejíž díla, z dnešního pohledu snad trochu naivní, dokážou svým jazykem pohladit po duši. Řadívá se k linii romantismu, ale v její tvorbě nenalezneme postavu tak rozpolcenou, jako například u Máchy. Mezi nejčastěji zmiňovaná díla patří bezesporu Babička. Za svůj život pobývala na několika místech v Čechách i na Slovensku a byla jednou ze sběratelek lidové ústní slovesnosti, její pohádky zná snad každé malé dítě. Z těchto cest si přinesla inspiraci pro svoji povídkovou tvorbu, zde zmiňme třeba známou povídku Divá Bára či Chyže pod horami. Z románu potom Pohorská vesnice.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 29.03.2024