Obsah: Moudrost starých Čechů

Sbírka starých pořekadel a přísloví (asi 2000). Nové, kritické, ale i obecně přístupné vydání sbírky přísloví, kterou sestavil J. A. Komenský patrně počátkem 20. let 17. stol. nejen jako pomůcku pro ozdobení řeči, ale zvláště že „přísloví směřují vždy k formování v nás rozumnosti a opatrnosti při věcech života a obcování se dotýkajících“. Soubor, obsahující 2262 přísloví čes. , polských, latin. a němec. , jakož i biblických (česká z valné části již zveřejněna ve sbírkách 16. stol. , Srncově i v anonym. Knížce rýmovní, v Blahoslavově Gramatice i v slovníkář. díle Adama z Veleslavína) za života Komenského vydán nebyl. Po prvé byl publikován Tomkem 1849, přetištěn 1871, nově vydán J. V. Novákem 1901, zde pak po čtvrté. Uspořádání, provedené již Komenským, rozvrhuje přísloví do 5 oddílů, ne podle smyslu přísloví, ale podle okruhu, z něhož je čerpáno obrazné vyjádření moudrosti. Okruhy: věci přirozené, řemeslnické, příhody, fabule, různé.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 18.04.2024