Obsah: Maigret a sobotní návštěvník, Maigret a případ slušných lidí

Maigret a sobotní návštěvník  (Maigret et le client du samedi)
Na soudní policii přichází každou sobotu muž, který si přeje mluvit s Maigretem. Než si však na něj komisař udělá čas, návštěvník si to pokaždé rozmyslí a odchází. Tak to trvá zhruba dva měsíce až do chvíle, kdy se neznámý podivín rozhodne Maigreta sledovat domů. Tam se mu svěří: vlastní malou malířskou firmu a miluje svou ženu, jenže ta má poměr s jeho zaměstnancem, a je dokonce tak bezostyšná, že si svého milence nastěhovala do ložnice a nebohého manžela vystrčila na lehátko do jídelny. Protože nemá sílu se s nevěrnicí rozvést, je rozhodnut ji i jejího amanta zabít. Po tomto přiznání však nešťastník zmizí a události naberou nečekaný spád... Smutný příběh, v němž Maigretovi v uších trpce zní slova poděkování od muže, jemuž nedokázal pomoci.

Maigret a případ slušných lidí (Maigret et les braves gens)
Sedmdesátiletý René Josselin, bývalý vlastník významného podniku na výrobu papírových krabic, je nalezen v křesle, zastřelen dvěma ranami z revolveru. Maigret, který se případu ujme, zjišťuje zarážející skutečnost: žádný objektivní důvod pro vraždu tu neexistuje! Vždyť z bytu se nic neztratilo a Josselin sám byl typickým příkladem zcela počestného člověka, jehož rodina je bez sebemenší poskvrnky, takže nemá co skrývat. Přesto komisaře pronásleduje pocit, že mu stále cosi uniká. A proto dříve, než vyřeší „případ slušných lidí", musí paradoxně nahlédnout za zdánlivě průzračný závoj vzájemné ohleduplnosti a počestnosti.
Zdroj: Anotace z knihy
Dnes je 19.04.2024