Obsah: Antigona

Antigoné, dcera bývalého krále Oidipa, se rozhodne pohřbít svého padlého bratra Polyneika, navzdory zákazu krále Kreónta a faktu, že Polyneik přitáhl k Thébám jako nepřítel. Isméne, sestra Antigony, se na pohřbu od­mítne podílet, a tak jej Antigoné vykoná sama. Je však chycena a Kreón ji od­soudí k zazdění zaživa. Ani Kreóntův syn Haimón nedokáže jeho rozhodnutí změnit a zachránit tak svou snoubenku. Teprve až věštba slepého Theiresia donutí Kreónta změnit své stanovisko. Již je ovšem pozdě, Antigoné se ve své cele oběsila. Haimón po tomto zjištění páše sebevraždu a manželka Kre­óntova, Eurydiké, s kletbou na rtech rovněž ukončí svůj život. Kreón je tedy za svůj čin krutě potrestán. Sofoklés v této tragédii líčí konflikt mezi zákony psanými (lidskými) a nepsanými (božskými).
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 29.03.2024