Obsah: Káča

Káča se námětově řadí k těm prózám, v nichž Rais vycházel ze svých zkušeností venkovského učitele v chudém, zapomenutém koutě Českomoravské vysočiny, a celkovým pojetím mezi ta díla, která ladil humorně a satiricky.
V povídce Káča se nám Rais představuje jako humorista líčením strastiplné cesty učitelského pomocníka Ondřeje Klepetka, který nese z Budějovic přes Prahu svému řídícímu do městečka v Železných horách obrovský džbán - Káču. Představuje se nám i jako mírný satirik, který se dostává pod kůži svému tragikomickému hrdinovi, v němž vykreslil výrazný portrét snaživého vypočítavce, hamižného poctivce a opatrnického nešiky. Má však vřelou účast s údělem tohoto smolaře, neboť se snaží pochopit jeho vlastnosti, utvářené životními okolnostmi.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 20.04.2024