Obsah: Galigai

Jevištěm příběhu je městečko Dorthe v jihozápadní Francii, v kraji Mauriacem již tak často jinde vykresleným v mnoha variantách. Hlavní hrdinka knihy, Agata de Camblanes, je ze silného, útočného rodu žen, jak je známe z jiných Mauriacových knih. Její duševní profil připomíná Mauriacovi Eleonoru Dori, zvanou Galigai, důvěrnici Marie Medicejské, neboť stejně jako tato žena pozdní italské renesance využívá i maloměstská intrikánka Agata své neubývající průrazné vůle k ovládnutí osob. Její obětí je Nicolas Plassac, u něhož rovněž shledáváme duševní spříznění s některými Mauriacovými mladými muži, slabými a bloudícími. V rozhodné chvíli však Nicolas nalezne sílu ke vzpouře, vymkne se z moci ženy, přesvědčené o všemocné nadvládě vůle ve všem, dokonce i v lásce. Také v této knize proniká Mauriac až do hlubin lidské duše, úzkostlivě střeženým, i zde se setkáváme s nedobrými, potměšilými činy, které lidská spravedlnost nezaznamenává a netrestá, a také tentokrát přistupuje k svým chybujícím lidem a touhou odhalit v jejich srdcích stopy poničeného lidství.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 19.04.2024
Den 15. výročí úmrtí Ballard J. G.