Obsah: Habermannův mlýn

Kniha Habermannův mlýn byla poprvé vydána v roce 2001 a vyvolala velký poprask, neboť její obsah byl v době uvedení na trh velmi neobvyklý, až skandální. Autor v knize vypráví o dramatickém osudu německého mlynáře Habermanna a jeho českého kamaráda Jana Březiny. Příběh byl v kraji Šumperska pověstný právě skutečností, že mlynář, který v průběhu války pomáhal Čechům, na konci války za záhadných okolností zmizel. Říkalo se, že se stal nepohodlným několika významným lidem na okrese.

Urban se svým dílem zastal nevinného mlynáře a jeho rodiny, prolomil dokonale doktrínu o české holubičí povaze. Příběh Habermannova mlýna však není jen dramatem, ale je to napínavé čtení do posledního řádku. Je univerzálním příběhem o přátelství a lásce na pozadí těžké válečné doby. Kdosi přirovnal Habermanna k Schindlerovi, Urban však nesouhlasí, neboť říká, že doba Schindlera nejprve deformovala, posléze přetvořila do podoby oportunisty. Habermann si však zachoval svoji tvář i v době, kdy mohl jako Němec využít svoji národní příslušnost...

Stejmojmenný film natočil legendární režisér Juraj Herz.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 29.03.2024