Obsah: Baltazar - Autobiografie

Slawomir Mrožek v úvodu a v závěru své knihy informuje čtenáře, že do psaní vzpomínek se pustil z terapeutických důvodů. Šlo o to, aby pomocí metodického prohlubování pamětí a přenášení zážitků, obrazů a myšlenek, které jsou v ní uloženy, na papír přemohl afázii (ztrátu schopnosti užívat jazyk v mluvené i psané podobě), která ho postihla po prodělané mrtvici. V posledních větách knihy spisovatel děkuje svým lékařům a opatrovníkům za pomoc při rekonvalescenci a dodává, že výsledky této práce chce věnovat "všem lidem postiženým afázií". Doufá, že jim kniha pomůže při překonávání jejich důsledků. Baltazar alias Mrožek v této knize provádí bilanci svého života ("sčítá") a hodnotí sama sebe ("váží"). Poněvadž nemá žádné království a nemá co dělit, dělí se o to, co má, tedy o svou moudrost. A ta moudrost říká: to, co nás sceluje, je paměť a řeč. To je jediné království člověka.
Zdroj: Anotace z knihy Baltazar - Autobiografie
Dnes je 18.04.2024