Obsah: Bouřlivé roky

Henry Kissinger začíná své memoáry popisem jednoho letního odpoledne v západním Bílém domě, kdy se od prezidenta Nixona dovídá během posezení u bazénu, že se má stát ministrem zahraničí Spojených států. Poté přicházejí na řadu vzrušující události, kterých se Kissinger účastnil v měsících před svým jmenováním a po něm: děsivá cesta do Hanoje krátce po zastavení bojů ve Vietnamu, snaha ukončit válku v Kambodže, dva summity Nixon-Brežněv a spor, který vyvolala politika détente, Írán a energetická krize, vojenský poplach během války na Blízkém východě a letecký most do Izraele, počátky kyvadlové diplomacie, pád chilského prezidenta Salvadora Allenda a okolnosti Nixonovy rezignace. Doktor Kissinger dramaticky líčí den po dni, jak se válka na Blízkém východě postupně transformovala v počátek mírového procesu, zatímco ve Spojených státech se vnitropolitická situace zhoršovala a nakonec kulminovala rezignací prezidenta Nixona. Bouřlivé roky jsou fascinujícím dílem, jež je současně hluboké i objasňující, a znamenají velký přínos k historii. Jejich autorem je muž, který byl jedním z hlavních protagonistů událostí moderních dějin.
Zdroj: Anotace z knihy Bouřlivé roky
Dnes je 28.03.2024