Obsah: Churchill a Amerika

Postoj sira Winstona vůči USAVe své nejnovější knize se autor Martin Gilbert zabývá postojem sira Winstona vůči Spojeným státům, s nimiž byl spřízněn nejen společnými anglosaskými tradicemi a hodnotami, ale i pokrevně. Churchill poprvé navštívil USA v roce 1895 a vztahy s bývalou britskou kolonií pěstoval, často v rozporu s převládajícími náladami veřejného mínění ve své zemi, až do smrti. Už za první světové války prosazoval co nejtěsnější spolupráci s Američany a osobně se seznámil s F. D. Rooseveltem. Tato známost mu poté, co se v roce 1940 stal ministerským předsedou a stanul v čele britského válečného kabinetu, umožnila postupně překonávat americký izolacionismus a nakonec s obrovskou pomocí amerických ozbrojených sil a válečné výroby podstatnou měrou přispět k porážce mocností Osy. Kniha přináší velké množství nového materiálu, který autor čerpá z Churchillových osobních zdrojů - soukromých dopisů, článků a projevů, ale i z rozhovorů, jež při četných cestách do USA poskytl četným americkým novinám a časopisům.
Zdroj: Anotace z knihy Churchill a Amerika
Dnes je 19.04.2024