Obsah: Císařovna Alžběta a její dcery - Ze života císařské rodiny

Zajímavá publikace o potomcích císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty (Sissi) sahá až do dnešní doby. Začíná narozením dcery Žofie v roce 1955. O rok později se narodila arcivévodkyně Gisela. Když po smrti dvouleté Žofie konečně přišel na svět vytoužený syn a dědic, korunní princ Rudolf, radoval se s císařským dvorem celý národ. Až po dalších deseti letech spatřila světlo světa arcivévodkyně Marie Valérie, císařovnino "uherské dítě", jak ji matka ráda nazývala. Marie Valérie byla matčiným miláčkem, jí především věnovala všechnu lásku a pozornost. Žádné jiné z dětí také nikdy nebrala s sebou na cesty. Giselu rodiče provdali v šestnácti letech a její manželství nepatřilo k příliš šťastným. Autorka, známá historička Martha Schadová, založila svou publikaci nejen na literatuře, ale také na studiu dokumentů ze soukromých archivů císařské rodiny. Seznamuje čtenáře s poměry v císařské rodině a přináší řadu méně známých informací o sebevraždě korunního prince Rudolfa i atentátu na císařovnu. Cituje mnohé úryvky z rodinné korespondence a doprovází je četnými reprodukcemi obrazů a fotografií i některými básněmi z pera císařovny i Marie Valérie. Čtenáři se seznámí i s osudy vnoučat a pravnoučat císařského páru a z textu i připojeného rodokmenu poznají, jak se rodina ve dvacátém století rozrostla.
Zdroj: Anotace z knihy Císařovna Alžběta a její dcery - Ze života císařské rodiny
Dnes je 25.04.2024
Před 109 lety se narodil(a) Savage Thomas