Obsah: Vykoupení

Román zachycuje boj irského národa za nezávislost od 70. let 19. století až do potlačení ozbrojeného povstání v r. 1916.
Obsáhlé dílo zahrnuje téměř půl století irských dějin, kdy se paralelně s činností legální Irské strany usilující o uznání autonomie stále více prosazuje vliv tajného Irského republikánského bratrstva, odhodlaného dosáhnout úplné nezávislosti ozbrojeným bojem a koordinujícího své akce s novou politickou stranou Sinn Féin. Dlouholeté úsilí Irů vyvrcholilo v dubnu r. 1916, kdy na Velikonoční pondělí vypuklo ozbrojené povstání, které bylo po pěti dnech krvavě potlačeno a jeho vůdcové popraveni. Na pozadí složité politické situace se prolínají a střetávají osudy charizmatického rebela a vlastence Conora Larkina, syna chudého katolického farmáře, člena Bratrstva a odvážného pašeráka zbraní, jeho synovce Roryho, který opouští po zahájení 1. světové války velkostatek svého otce na Novém Zélandu a vydává se ve stopách strýce do boje za nezávislé Irsko, baronky Atty Fitzpatrickové z Dublinu, původem z anglické protestantské rodiny, i hraběnky Caroline Hubbleové z Ulsteru, dcery skotského unionistického průmyslníka. Děj románu autor nevypráví chronologicky a pouze z objektivního hlediska, ale pomocí četných retrospektiv, subjektivního pohledu některých postav i úryvků z tajných zápisků Winstona Churchilla postihuje mnohotvárnost reality i složitost lidských charakterů.
Upravil: java
Zdroj: www.mlp.cz