Obsah: Inkvizice

Inkvizice byla pravděpodobně první skutečně totalitní organizací v dějinách lidstva, organizací, která si kladla za cíl takřka stoprocentní kontrolu společnosti. A současně také organizací, za níž zůstaly desetitisíce mrtvých, statisíce trýzněných a mučených, miliony vyděšených. Zrodila se na počátku 13. století z potřeby církve rázně se vypořádat se stále početnějšími kacíři, vážně zpochybňujícími politický a společenský status quo. Později, v podobě proslulé a obávané španělské Supremy, dospěla k až morbidní monumentalitě a dokonalosti. Jako inkvizice papežská (či římská) je definitivně sprovozena ze světa až v roce 1965. Tzv. inkviziční mentalita však bohužel nezmizela spolu s tribunálem a její projevy můžeme nezřídka pozorovat i na prahu 21. století.
Zdroj: Anotace z knihy Inkvizice
Dnes je 28.03.2024