Obsah: Královna Kristýna - Pohnuté osudy švédské panovnice

Švédská královna Kristýna patří k nejzajímavějším a také nejkontroverznějším panovnicím evropských dějin. Její příběh je znám hlavně v romantizované podobě, která posloužila jako námět i ke slavnému filmu, ovšem skutečnost byla mnohem zajímavější. Kristýna, která od mládí tvrdila, že se nikdy neprovdá (hodně se spekuluje o její homosexualitě), trpěla zdravotními potížemi, a proto věděla, že Švédsku nedá dědice trůnu. Několik let připravovala svou abdikaci. Po ní opustila Švédsko, vzdala se luteránství a přešla na katolickou víru. Vydala se do Říma, kde žila jako papežova chráněnkyně, rozhodně však nevedla tichý život v ústraní. Přestože už nebyla královnou, stále chtěla hrát významnou roli v evropské politice, jeden čas připravovala s Francouzi převzetí neapolského trůnu, a po smrti svého nástupce dokonce zvažovala, že se vrátí na švédský trůn. Zdařilý životopis z pera britské autorky se čte jako dobrodružný příběh, zasazený do barvitého doby 17. století.
Zdroj: Anotace z knihy Královna Kristýna - Pohnuté osudy švédské panovnice
Dnes je 26.04.2024