Obsah: Mendělejevův sen

Chemie je ve vědeckých pracích opomíjenou obLastí a Mendělejev, největší postava tohoto oboru, většinou jen zapomenutým géniem. Strathernova historická práce si dává za cíl tuto křivdu napravit. V této knize, které je vlastní vytříbenost a erudovanost, ale přesto neztrácí nic na své čtivosti, objasňuje literární cenou oceněný spisovatel a interpret složitých teorií Paul Strathern dramatické dějiny chemie prostřednictvím putování po stopách prvků. Dějiny oboru jsou orámovány životním příběhem ruského vědce devatenáctého století Dmitrije Mendělejeva, kterého jednoho dne u psacího stolu přepadla dřímota, z níž se probudil poté, co přišel na myšlenku periodické soustavy prvků - popisu, na kterém je založena moderní chemie a jehož vypracování klasifikovalo tento obor v nadcházejícím věku jako vědu. Od starověké filosofie přes středověkou alchymii až ke štěpení atomu - toto je pravdivý příběh zrodu chemie a role, kterou sehrál sen jednoho muže.
Zdroj: Anotace z knihy Mendělejevův sen
Dnes je 19.04.2024