Obsah: Muž proti okupaci - portrét štábního kapitána Václava Morávka

Novinka plzeňského nakladatelství NAVA zavádí čtenáře do období druhé světové války, přesněji řečeno do prvních několika let Protektorátu Čechy a Morava. Kniha Viléma Čermáka "Muž proti okupaci" je totiž portrétem Václava Morávka, člověka, který se stal legendou protinacistického odboje. Václav Morávek je dnes známý především jako jeden z členů proslulé skupiny "Tři králové", do níž dále patřili Josef Balabán a Josef Mašín. Všichni přešli do ilegality krátce po okupaci v březnu 1939 a postupně se stali noční můrou pražského gestapa. Tři králové udržovali radiové spojení s Londýnem, shromažďovali zbraně, prováděli různé sabotážní akce. Mašína s Balabánem gestapo v průběhu roku 1941 zatklo, Morávek však Němcům stále unikal. Proslul svou mimořádnou odvahou, o čemž svědčí například událost z prosince jedenačtyřicátého, kdy ho v bytě zastihla šestice gestapáků, Morávek se ale dokázal prostřílet ven. Osudným se mu stal 21. březen 1942, kdy byl v přestřelce s několika desítkami gestapáků smrtelně zraněn u Prašného mostu. Morávek patřil k těm lidem, kteří si jasně uvědomovali aroganci a nehumánnost nacistického režimu. Osobně nedokázal přijmout kapitulaci a rozhodně odmítal okupaci. Přijmout nastolený řád v jeho očích znamenalo sloužit mu, píše autor knihy Vilém Čermák. Ten se osobností Václava Morávka zabývá již od dob svých studií na Filosofické fakultě UK, je mj. autorem námětu k dokumentárnímu filmu České televize "Konec štábního kapitána Václava Morávka", publikoval několik studií v odborném i denním tisku.
Zdroj: Anotace z knihy Muž proti okupaci - portrét štábního kapitána Václava Morávka
Dnes je 28.03.2024
Před 125 lety se narodil(a) Konrád Karel