Obsah: Orientalista

Reissův Orientalista je pozoruhodným příběhem o setkání Východu se Západem a fantastické historické postavě, která stála rozkročena do obou světů během téměř stejně fantastického časového údobí. Je to historie a životopis, který se čte jako velký román. Lev Nussimbaum byl Žid, který sám sebe přetvořil v muslimského knížete a autora bestsellerů v nacistickém Německu. Narodil se v roce 1905 do zámožné rodiny v Baku, městě ropného boomu, ležícím na okraji carského impéria, a před ruskou revolucí uprchl s velbloudí karavanou. Nalezl útočiště v Německu, kde psal pod jmény Essad Bej a Kurban Said, a svými knihami o islámu, dobrodružstvích v poušti a globální revoluci si vydobyl proslulost po celé fašistické Evropě. Jeho stále živé mistrovské dílo Ali a Nino, příběh lásky překonávající etnické i náboženské dělicí čáry, vydaný v předvečer holocaustu, se dosud publikuje. Lvův život však nabyl větší divokosti než jeho nejdivočejší příběhy. Oženil se s dědičkou mezinárodního podnikatelského impéria, která neměla ponětí o jeho skutečné totožnosti, dokud nenašla jeho jméno ve skandálu v bulvárních novinách. Jeho nejbližší přítel v New Yorku George Sylvester Viereck, rovněž známý Freuda a Einsteina, byl ve Spojených státech zatčen jako významný nacistický agent. Lev dostal nabídku, aby se stal oficiálním životopiscem Mussoliniho, jenže pak fašisté odhalili jeho skutečný původ. V domácím vězení v Positanu na útesu Amalfi napsal svou poslední knihu – půl tuctu zápisníků, zaplněných droboulinkým rukopisem – za pomoci záhadné salonní hostitelky, napůl Němky, alžírského pašeráka zbraní a básníka Ezry Pounda. Tom Reiss věnoval pět let vyhledávání záznamů tajné policie, milostných dopisů, deníků, a předsmrtných zápisků. Nejprve celý rok prováděl průzkum pro časopis The New Yorker, při němž sledoval Lvův příběh deseti zeměmi a zažil setkání stejně dramatická a fantasmagorická – a někdy také stejně srdceryvná –, jako byl život jeho hrdiny.
Zdroj: Anotace z knihy Orientalista
Dnes je 28.03.2024