Obsah: Tak pravil Zarathustra

Tak pravil Zarathustra : kniha pro všechny a pro nikoho  / Friedrich Nietzsche  ; k vyd. připr. Petra Niederlová; dosl. Jörg Salaquarda , přel. Věra Koubová; z něm. orig. přel. a koment. opatř. Otokar Fischer          . - V Praze: Nakladatelství XYZ, 2009  . - 395 s. ; 21 cm  . - Orig. : Also sprach Zarathustra      ISBN 978-80-7388-147-4  : Kč∼299, 00

Významný německý voluntaristický filozof prostřednictvím subjektivní interpretace učení perského proroka Zarathustry kritizuje tradiční morální soustavu.
Lidská bytost není schopna plně prosadit své "chtění", neboť podléhá sociálním, politickým, náboženským i kulturním tlakům. Je proto třeba přetvořit život a otevřít nové perspektivy! Překonat tohoto nesvobodného člověka... Překonání znamená cestu "nadčlověka", který se plně identifikuje se svobodou vlastní vůle, rozumovosti a mravnosti. Nadčlověk tedy nepředstavuje stadium biologického vývoje člověka, ale schopnost překonat to, co člověka mrzačí. Osvobození od všeho co lidský duch vytvořil, mimo jiné od útisku, zákona, dobra i zla, lze dosáhnout překonáním historické časovosti a volbou "věčného návratu"...
Nietzsche zde představuje Zarathustru jako svého ideálního dvojníka, jako přítele a žáka, jak si ho vytoužil, který překonává svého učitele, resp. tvůrce. Neboť on dokáže vzdorovat tomu, co Nietzschemu neustále hrozilo zkázou. On to dokáže přetvořit v nový život, dokáže otevřít nové, obsáhlejší (morální) perspektivy, jež mu umožní spojit rozmanitost v žité jednotě. Toto dílo mělo být předvedením člověka budoucnosti, jenž je s to překonat nihilismus.
Upravil: ota61, janajau
Zdroj: mlp + anotace