Obsah: Čerstvá zvěrstva

Nová sbírka současného českého písničkáře i básníka obsahuje texty napsané autorovým typickým rukopisem. Jan Vodňanský představuje tentokrát okolo osmdesáti textů, které charakterizuje nejen poměrně stručný rozsah, ale především autorův osobitý a nezaměnitelný humor. Jeho dominantním prvkem je uplatnění smyslu pro nonsensovou zkratku, která je pak často zdůrazněna i v rámci Vodňanského svérázných jevištních interpretací. Toto pojetí mu umožňuje rozvinout slovní hříčky do nejrůznějších básnických forem, v nichž však převládá snaha zachovat pravidelnou rýmovou polohu. Zdá se, že tento tvar autorovi během jeho dlouhodobého vystupování vyhovuje nejlépe, neboť se dá i poměrně lehce zhudebnit. Autor svá "čerstvá zvěrstva" spáchal zřejmě s nelíčenou, někdy až škodolibou radostí: i proto lze přijmout jeho tvrzení, že "již dlouhá léta život mám zprasený" spíše za nadsázku a licenci, než za vyjádření tvrdé reality.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 28.03.2024