Obsah: David Copperfield

David Copperfield (1850) je autobiografický příběh; autorova nejoblíbenější kniha. Má 2 dějové linie - příběh hlavního hrdiny (poprvé ich-forma) a osudy rodiny lehkomyslného a naivního pana Micawbera [mikóbra] (odraz poměrů, v nichž Dickens vyrůstal). Po neutěšeném dětství nachází David zázemí u své tety v Doveru, poznává práci v advokátní kanceláři. Seznamuje se s Agnes, dcerou svého bytného, nenaváže s ní však milostný vztah a později se ožení s Dorou, v praktickém životě bezradnou. Věnuje se literární tvorbě. Po několika letech Dora umírá, zmoudřelý David usiluje o ruku Agnes. Poté, co je jeho sok, úskočný Uriáš Heep [híp], odhalen jako podvodník, uzavírá s Agnes manželství. Šťastně se vyvíjejí i osudy postav z okruhu pana Micawbera.
Upravil: Kaylee
Zdroj: Přehled dějin literatury 2