Obsah: Dolores

V poezii Františka Halase, v této „mlýnici protikladů“, se sváří – věčně se obrozujíce – úzkost a naděje, hněv a láska, básník a svět, dětství a stáří, jaro a podzim, boj a láska, čas a krajina, mlčení a slovo, slovo a slovo, smutek a radost, smrt a život. Tato poezie nedává konečné odpovědi: vybízí k nekonečnému ptaní. Náš výbor s bolestiplným názvem Dolores se tomuto ptaní pokouší hloubit prostor.
František Halas proslul v české literatuře jako tvůrce meditativní, existenciálně laděné i společenské poezie a stal se tak jedním z nejvýraznějších představitelů básnické tvorby 30. a 40. let minulého století. Jeho hlavními tématy se stávají motivy smutku, smrti a prázdnoty, které ztvárňuje většinou přerývanými, rytmicky nepravidelnými verši. Halas však dokázal zpracovat i motivy dětství, zabýval se i otázkou smyslu lidské existence a dokázal reagovat i na společenské a politické události. Jeho dílo v sobě nese tragický životní pocit člověka, který je vržen do situací, v nichž se jen velmi těžko může bránit. Základní motivy své tvorby však dokázal vyjádřit a zachytit přesvědčivou básnickou interpretací, takže i z tohoto důvodu se jeho verše staly jedním z vrcholů české meziválečné poezie.
Upravil: ota61, janajau
Zdroj: Anotace z knihy Dolores