Obsah: Jan Maria Plojhar

Tento román patří k dílům, ve kterých se autor snaží najít jakýsi romantický ideál člověka. Hlavní hrdina trpí národní malostí a přízemností lidí, kteří jej obklopují, zároveň jej ovládá vášnivá láska k ženě.
Jan Maria Plojhar pocházel z bohaté rodiny pražského advokáta. Dětství prožil v rodném zámečku Havranicích. Velký vliv na utváření jeho povahy měla chůva, která mu vyprávěla různé zkazky a učila ho lásce k vlasti, a četba romantických děl. Vyrostl z něho přecitlivělý hoch, který toužil po cizích krajích, po velkých činech. Vstoupil proto do námořní vojenské akademie, aby mohl uskutečnit své sny.
Během studií mu zemřela matka. Plojhar, nezajímající se vůbec o praktické stránky života, dovolil svému švagrovi, aby v Havranicích postavil cukrovar. Vrátil se na moře. Jako nármořní důstojník přistál se svou lodí na ostrově Korfu. Seznámil se zde s paní Dragopulos, světáckou, cynickou krasavicí, a vášnivě se do ní zamiloval. Ta ho však velice ranila a připravila o všechny iluze, když odešla s jiným milencem. Za této situace se v Plojharovi ozvala touha po vlasti a vrátil se do Prahy. Ale ani zde nenalezl klid a uspokojení, uráží ho česká banální společnost. V jedné hádce s německým důstojníkem je raněn do prsou. Po zotavení napsal knihu, do níž uložil podstatu své bytosti. Kritika ji ale nepochopila, Plojhar zhnusen celým životem odjel na doporučení lékaře do Itálie.
V Římě poznal svoji pravou lásku, zchudlou šlechtičnu ušlechtilé povahy, Caterinu de Soranesi. Caterina jej miluje čistou láskou, odmítla kvůli němu ruku svého příbuzného Luiggiho.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: pan.Kchiu
Dnes je 21.09.2021
Před 54 lety se narodil(a) Novák Večerníček Jaroslav
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno