Obsah: Maltézský sokol

Dashiell Hammett (1894–1961) bývá považován za zakladatele americké drsné literární školy – a jeho vlastní život mu přinesl pro psaní tu nejlepší inspiraci. Školu opustil už ve čtrnácti letech, pracoval jako detektiv Pinkertonovy agentury v Chicagu, za první i druhé světové války sloužil v armádě, úspěšně se léčil ze závislosti na alkoholu…
Angažoval se politicky, na začátku 50. let byl jako komunista obviněn ze spiknutí a vězněn a jeho díla byla odstraněna z veřejných knihoven. Debutoval – podobně jako jemu spříznění autoři – povídkami tištěnými v časopise Black Mask. Napsal řadu detektivních románů, a ačkoliv se mu nikdy nepodařilo vytvořit postavu jednoho velkého detektiva, který by přecházel z knihy do knihy, všem jeho hrdinům je společná lidská osamělost a cit pro sociální nespravedlnost.
Nejinak je tomu i v příběhu nazvaném Maltézský sokol (1930), v němž soukromý detektiv Sam Spade přijímá od krásné dívky zdánlivě banální zakázku. Druhý den ráno už jde o případ dvojnásobné vraždy a Sam je jedním z podezřelých. Aby očistil své jméno, musí rozplést klubko lží a najít vzácnou sošku... Nejslavnější z knih Dashiella Hammetta vyniká zejména nenapodobitelně strohým stylem, byla několikrát zfilmována a bezezbytku naplňuje tvrzení, že pořádná detektivka musí být drsná, jako je drsná doba.
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: Anotace z knihy Maltézský sokol
Dnes je 21.09.2021
Den 189. výročí úmrtí Scott Walter
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno