Obsah: Krysař

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.
Básnická próza inspirovaná romantickým saským motivem ze 13. století o krysaři, který na žádost občanů očistil hanzovní město Hammeln od krys.

Když nedostal slíbenou odměnu, odvedl za trest jeho obyvatelům děti, aby z nich založil kolonii sedmihradských Sasů. Dykův krysař je romantický hrdina s tuláckým srdcem, který odvádí celé město do zkázy jako trest za zklamání v lásce. Propast na hoře Koppel je otevřena a v ní mizí celé hanzovní město, jehož obyvatelé nepochopili hrdinovu snahu o očistu, ani velikost jeho lásky. Nakonec zmizí v propasti i krysař sám jako zosobnění lidské touhy po lásce i jako symbol věčného zklamání.
Upravil: janajau, ota61
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 28.03.2024
Před 58 lety se narodil(a) Bauer Michal (1966)