Obsah: Loupežník

Komedie o třech dějstvích. Jedno z významných českých dramatických děl.
Loupežník stejně jako další divadelní hry z edice D patří k časem prověřeným dílům, k nimž se vracíme v souvislosti s jejich prvním uvedením i mnoha dalšími inscenacemi. K prvnímu uvedení došlo v ND v roce 1920 a v hlavních rolích hráli Rudolf Deyl, Eva Vrchlická a Marie Hübnerová. V témže roce vydalo nakladatelství Aventinum Loupežníka v grafické úpravě Josefa Čapka. Od té doby se tok knižních vydání dramatu nezastavil a ačkoliv se dnešní "loupežníci" chovají trochu jinak, téma lásky a revolty zůstává pro divadelníky přitažlivé.
Obsah hry
Loupežník je vlastně lehkomyslný student, který se setká s dcerou profesora - Mimi a získá si hned její náklonnost. Dívka je totiž sama doma, rodiče odešli, služka Fanda jen dobromyslně hlídá a tak se student s Mimi uzavře ve vile, vypadající jako zámeček, a nechce vracející se rodiče vpustiti domů. Otec profesor zlostně obléhá svou vlastní vilu, volá kdekoho (kováře, starostu, hasiče i učitele) na pomoc, ale marně. Študent směle a drze, odpovídá na všechny vyhrůžky.  Právě se vrací před vilu starší sestra Mimi. Kdysi utekla otci za milencem oknem, nyní se vrací sama s dítětem. To dojme loupežníka tak, že jí otevře vrata a vyjde ven. Tím je vila ztečena, neboť služka teď uzavře studentovi vrata před nosem a on uprchne.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 23.04.2024