Obsah: Mimo dobro a zlo

Předehra k filosofii budoucnosti
Ve svém stěžejním díle rozvíjí významný německý filozof téma nadčlověka z knihy Tak pravil Zarathustra, nadčlověka, který stojí mimo dobro a zlo.
Voluntaristický filozof vytváří nový morální zákon, který odmítá tradiční podobu vztahu dobra a zla. Dobrým člověkem je silná a vyvolená bytost. Jeho protiklad představuje nízký a plebejský jedinec. Z tohoto důvodu je třeba odstranit tradiční podstatu morálky, neboť vznikla z pocitu méněcennosti utlačovaných. Musí vzniknout nový morální zákon, opírající se o úctu k silným a vyvoleným jedincům. Nietzscheovské "přehodnocení všech hodnot". Jeden ze základních spisů pozarathustrovského období, jež je charakteristické vyostřením kritického stanoviska vůči dosavadní podstatě člověka a převažujícím hodnotovým kritériím.

Zdroj: Anotace z knihy Mimo dobro a zlo
Dnes je 23.04.2024