Obsah: Portrét starého umělce

Spisovatel po celoživotních literárních úspěších hledá inspiraci pro svůj zřejmě poslední román. Román, který názvem ironicky navazuje na Joycův "Portrét mladého umělce", je(se- be)ironickým záznamem boje hrdiny - známého úspěšného spisovatele - s výrazně autobiografickými rysy, o téma románu. Slovy autora (hrdiny): "traktát ve formě beletrie o životě stráveném psaním beletrie". Stárnoucího hrdinu poslední rok a půl nenapadlo žádné téma, které by byl schopen zpracovat do románu tak, aby jej to bavilo, nebo aby to nebylo podobné něčemu, co už dříve napsal on nebo nějaký jiný dobrý spisovatel lépe. Sledujeme hrdinovy úvahy o vlastním životě, o litera- tuře a zejména spisovatelích a sledujeme i všechna nová a nová témata, která ho napadají, to, jak jej napadají, jak je zkouší rozpracovat nejrůznějšími způsoby, aby je dříve nebo později opustil, přičemž ví, že musí napsat ještě jednu knihu. Napsáno s bravurou, odlehčeně a čtivě. (Krátce před autorovou smrtí. )
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 28.03.2024