Obsah: Příběh neúspěšného tenorsaxofonisty

Spisy Josefa Škvoreckého 7.

Eseje, tedy kritické, publicistické, literárněhistorické nebo vzpomínkové texty Josefa Škvoreckého, jsou v jeho Spisech rozvrženy do šesti svazků.
První z nich, Příběh neúspěšného tenorsaxofonisty a jiné eseje, přináší jednak autorovy životopisné sebereflexe, jednak jeho stati o detektivkách. Úvodní vzpomínkové curriculum vitae, napsané původně anglicky a vydané v roce 1984 v Detroitu s titulem I Was Born in Náchod... (v Čechách o deset let později pod názvem Příběh neúspěšného tenorsaxofonisty), doplňuje Samožerbuch, kde jsou líčeny dějiny exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu; autor v něm komentuje rovněž vznik a ohlas svých knih v Čechách i v Kanadě. Škvoreckého výklad se střídá s dopisy čtenářů, a Samožerbuch je tak mimo jiné i zajímavým portrétem části české exilové společnosti. Pro vydání ve Spisech autor knihu doplnil a dovedl až do současnosti.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 24.04.2024