Obsah Recenze

100 nejkrásnějších národních parků světa
Recenze knihy
Nakl. údaje: Rebo 3. vydání 2007
ISBN 978-80-7234-867-1

Z obálky:
Tato kniha vás zve na cestu za úžasnými přírodními krásami planety. Téměř každá krajina má své typické kouzlo a svou jedinečnou flóru a faunu, jež jsou v harmonii s klimatickými podmínkami a charakteristickými geologickými znaky. Nikoli bezdůvodně přírodní parky chrání a uchovávají poslední dobrodružství na naší planetě.
Vydejte se za sopkami na Jávě či k mayským ruinám, do země růžových plameňáků, k hoře původních obyvatel Austrálie nebo do savany s červenou půdou. Tato publikace s mnoha barevnými fotografiemi vám zprostředkuje všechny krásy národních parků světa.

Recenze:
      Podtitul této jedinečné publikace „Největší poklady lidstva na pěti kontinentech“ hovoří vlastně za celou knihu. Země se po mnoho milionů let utvářela sama, bez toho, abychom jí my, lidé nějakým způsobem pomáhaly. Výsledkem jsou tak dokonalé krásy, které když lidské oko spatří, tak se dá bez přehnání říci, že se zatají dech. S vývojem lidské civilizace ale souvisí demolování přírody a jejích přirozených krás. Naštěstí na tento fakt lidé přišli, i když mnohdy na poslední chvíli a snaží se přírodu a její poklady chránit zakládáním národních parků a rezervací. Vznikají tak jedinečná území, která si přicházejí prohlédnout turisté, aby mohli na vlastní oči vidět neopakovatelné kouzlo, které vytvořila sama matka příroda a které by bez zásahu byly zřejmě již dávno zničené a vymizené z map světa. Rovněž díky těmto přírodním parkům zůstávají na životu i zvířata a další živočichové, kteří tu mají své jediné útočiště před chamtivými jedinci toužícími po jejich kůži či mase.

Ukázka z knihy – kapitola “ Ve výškách Cevenn“
Ceveny jsou dnes nejméně osídleným francouzským regionem. Po odchodu četných rolníků se zmenšila hospodářsky využívaná plocha a uvolnila místo vřesovištím, stepím a smíšeným bukovo-jehličnatým či dubovým lesům. Nové prostředí znovu přilákalo kdysi značně rozšířené ptáky, například datla, sýce rousného, supa mrchožravého a volavku popelavou, ale i menší savce, jako je například vydra. V národním parku v současnosti žije na 90 druhů savců a asi 200 druhů stálých ptáků. Úspěšně se podařilo vysadit například jelena evropského, srnce, muflona, bobra, tetřeva hlušce, supa hnědého a především supa bělohlavého.
Kolem roku 1940 byl sup bělohlavý téměř vyhuben, ale v roce 1985 zde bylo vysazeno pět supích párů. Jejich populace se rozrůstala a v roce 1999 již supí kolonie čítala 180 párů.

      Kniha je velmi pěkně uspořádána do několika základních kapitol, které označují světadíly, další rozdělení je pak na podkapitoly, které již předkládají jednotlivé parky. Kromě klasicky známých míst, jako jsou například deštné pralesy, Galapágy nebo Yosemitský národní park, máte v knize možnost nahlédnout i do těch méně známých a nechybí ani Česká republika.
Publikaci doprovází nespočet překrásných barevných ilustrací zobrazujících jak letecké pohledy daného místa, tak i živočichy, rostliny či přírodní památky, které se zde nalézají.
     
       Jedná se o výpravnou knihu,   pomocí níž nahlédneme do života i na těch nejvzdálenějších koutech světa, poznáme zdejší život, jeho tradice i záhady. Zajímavostí nepochybně jsou údaje, které vám pomohou při orientaci, a to nejen na mapě. U každé kapitoly vyprávějící o nějakém národním parku naleznete informace o nejvhodnějším příjezdu a ubytování v místě, podnebí a počasí v nejrůznější roční dobu, ale také další zajímavosti, které vás seznámí blíže s přírodními památkami a které vám jsou vlastně doporučovány při návštěvě shlédnout.
 
      Zaujmou vás jistě kapitoly z naprosto nevšedních míst. Máte možnost nahlédnout na dno vulkánu Aso na japonském ostrově Kjúšú, obdivovat visuté mosty v pralese v Malajsii, kde nebýt národního parku Taman-Negara, již dávno by vše zůstalo jen nedochovanou vzpomínkou nebo navštívit národní park Skaftafell na Islandu, jehož příroda byla vytvořena vulkanickým žárem a ledem. Tak by šlo pokračovat donekonečna.

Ukázka z knihy – kapitola“Na dně vulkánu Aso“
Uprostřed ostrova Kjúšú na jihu Japonska stoupá z Asa, největší aktivní vulkánové kaldery na světě, stále ještě hustý dým. Pojmem kaldera bývá označována velká kotlovitá prohlubeň na vrcholu sopky nebo zřícením vrcholu sopečného kužele. Je obklopen vnějšími zdmi někdejšího vulkánu. Obvod Asa  měří 110 km. Jeho průměr v severojižním směru činí více jak 27 km, v západovýchodním přes 16 km.
Ostrov Kjúšú vděčí za svou existenci lávě, kterou tato sopka v uplynulých 30 milionech let vychrlila. V posledních 300 000 letech došlo ke čtyřem gigantickým explozím. Poslední, která proběhla před přibližně 90 000 lety, patřila k nejmohutnějším erupcím v dějinách země a znamenala současně konec vulkánu Aso.

      Krásy přírody nejde jen tak zaznamenat a shrnout do jediné publikace, nejde je sepsat a napsat tečku. Příroda se neustále vyvíjí, působí na ní nejrůznější klimatické podmínky a vlivy. Dotváří se tak krásný přírodní reliéf, který má neopakovatelný a nezaměnitelný ráz. Rovněž nelze sestavit jakýsi žebříček těch nejkrásnějších míst, stejně jako národních parků. Každé místo je unikát, něčím výjimečné a okouzlující. Je pouze na nás jak se postavíme k darům, které nám příroda přenechala, jak je budeme chránit, aby i naše budoucí generace měly tu možnost obdivovat tyto krásy.
Tato publikace přináší výčet těch míst, které byly označeny jako chráněné národní parky. Ale kdo ví, zda se mezi tím do tohoto seznamu nezapsalo další místo, kterému hrozí zánik…. .
Pojďte tedy nahlédnout na tato místa a pokochejte se jejich neopakovatelným kouzlem.  Všem milovníkům přírody mohu tuto knihu čítající přes dvě stě stran jen doporučit. Nebudete zklamáni a možná se i na některá místa vydáte. Tak šťastnou cestu!
     

Iveta Pešková
Vytvořil: Viki
Dnes je 28.03.2024
Den 29. výročí úmrtí Hostomská Anna
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno