Obsah Recenze

Deník zoufalého otce aneb táta na mateřské
Autor: Sam Holden
Recenze knihy
Nakl. údaje: Fragment, 2008
ISBN: 978-80-253-0550-8

Z obálky:
      Chlap na mateřské – hotová pohroma! Deník zoufalého otce vypráví příběh Sama, který ztratil práci a neochotně souhlasí s tím, že zůstane doma, bude pečovat o rodinu a jeho žena se vrátí zpátky do práce. Záhy však pozná, že mateřská dovolená není žádná hračka. Představa, že si bude celé dny číst noviny v parku, zatímco si jeho děti budou tiše hrát, se brzy rozplyne.
(anotace)

Recenze:
      Sepsat příběh pojednávající o roli muže, který se rozhodl trávit veškerý svůj čas mezi svými dětmi chce v první řadě praktickou zkušenost. Autor knihy Deník zoufalého otce aneb táta na mateřské čerpal většinu popisovaných prožitků právě ze svých zkušeností a tak vznikla kniha, která vypovídá pravdivě především o pocitech muže, který se ocitne, zčásti i nechtěně na mateřské dovolené.
Možná si nyní většina žen oddychne s tím, že bylo na čase, aby někdo také mužům popsal, o jakou „dovolenou“ se ve skutečnosti jedná.
Ono to tak opravdu v této knize je. Sam Holden, hlavní hrdina si vytvořil představu, jak to bude zábavné se jen starat o děti. Z pohodičky ho vyvedou jeho vlastní děti a z poklidné čtení novin se vytrácí do neznáma. Deník, který si vede, popisuje den za dnem jeho zkušenosti a pocity, které mu mateřská dovolená přinesla.
Ukázka z knihy:
Str. 36, Kapitola Čtvrtek 10. března
Brblal jsem a reptal, a dokonce došlo i na zoufalé argumenty toho typu, že ženy jsou k výchově dětí biologicky naprogramované, zatímco muži nikoli. Sally nad nimi jen mávla rukou. Manžel Suzie, Digby, se prý stará o děti už skoro rok, a moc ho to baví. Digby – co je to vůbec za jméno? – je skrz naskrz padavka a nemá na to, aby uspěl ve skutečném světě. Sally opáčila, že na to nemám zjevně ani já, jinak bych měl pořád práci. Řekl jsem jí, že to bylo nefér a že výpověď ještě není projevem neschopnosti. Sally pak prohlásila, že Digby dobrovolně odešel ze svého místa u AHG, jen aby se mohl starat o děti, a že něco takového dokáže jen opravdový chlap. Na tak průhlednou taktiku jsem nehodlal skočit a odsekl jsem, že nejsem opravdový chlap. Odpověděla, že tuhle v noci jsem jím byl, a pokoušela se mě svést – jednalo se o tak ostudný, zjevný a primitivní tah, že jsem byl nucen okamžitě kapitulovat.

Je to humorně laděný příběh muže, který potěší jak starší, tak mladší čtenáři a přinese jim nevšední zážitek. A máte se na co těšit – čeká vás téměř 350 stran u kterých se rozhodně nebudete nudit.
Ovšem pozor – kniha nebyla napsána rozhodně se záměrem zesměšnit muže. Autor se snaží na celou věc pohlížet s nadhledem a především chce, aby si jeho čtenáři uvědomili, že nikdy není nic takové, jak to na první pohled vypadá a že vlastní zkušenost je nade vše. O tom se přesvědčí i hrdina celého příběhu, kdy v závěru knihy dospěje k názoru, že jeho děti ocení péči jak muže – otce, tak matky, ale každopádně chtějí lásku, důvěru, jistotu a bezpečí. A péče, kterou jim rodiče dopřejí, v nich zakoření na celý jejich další život.
Ukázka z knihy:
„Neuděláš něco s Daisy? “
„Ale vždyť se právě starám o Petera! Nemůžeš se na ni mrknout ty? “
„Nemůžu, “ odtušila. „Za půl hodiny odcházím. “
„To je fůra času. “
„Ne, to není. Kromě toho, tys mi taky nikdy nepomáhal, když ses chystal do práce. “
„Jenže…“
„Nemůžeš si aspoň vzít něco na sebe? “

Myslí mi krátce probleskla představa Sally, jak nade mnou stojí ve vysokých černých kozačkách a v ruce svírá bič, a vzrušení z tohoto obrazu mě rychle přimělo k rozhodnutí, že bych si měl opravdu obléknout přinejmenším dlouhé trenýrky. Učinil jsem to a vydal jsem se k Daisy. Zvedl jsem ji z jejího spacího pytle. Ach, bože. I ona byla promočená skrz naskrz. Prožíval jsem noční můru, a to bylo 6:05. Zbývalo ještě dalších 775 minut, než půjdou do postele, což znamenalo, že jsem měl za sebou teprve 0, 64 % dne. To je peklo.

Knížku bych doporučila širokému čtenářskému okruhu. Je vhodná jak pro lidi, kteří se na rodičovské povinnosti teprve chystají a kteří si mohou odnést významné informace pro ně ze zatím neznámé oblasti. Ale stejně tak dobře se hodí i pro rodiče dětí, neboť informací není nikdy dost a debata, která po přečtení knihy nepochybně vznikne, může být velice zajímavá a především si z ní rodiče opět odnesou cenné informace. A v neposlední řadě ji doporučuji přečíst všem mužům, aby alespoň částečně zkusili pochopit onen pojem „mateřská dovolená“.

Ukázka z knihy:
Str. 348, Kapitola Pátek 30. září
Daisy včera udělala první pořádné krůčky. Smála se a broukala při tom a vypadala, že je na sebe moc hrdá. Jsem rád, že u toho byla i sally. Je to velký den.
Na mě čeká můj velký den zítra – začátek mého zcela nového života. Už se nebudu ohlížet do minulosti, budu hledět jen kupředu. Svým způsobem učiním své první krůčky i já.

Knihu Deník zoufalého otce aneb táta na mateřské vydalo nakladatelství Fragment.

Iveta Pešková
Vytvořil: Viki