Obsah: Chaloupka strýčka Toma

Román zobrazuje život černochů na otrokářském Jihu Ameriky v období před válkou Severu proti Jihu.

Nejznámějším dílem autorky je melodramatická novela Chaloupka strýčka Toma. Všechny osudy postav v ní, jakkoli jsou neuvěřitelné, se zakládají na pravdě. Černošští hrdinové - Strýček Tom, teta Chloe, George Harris a jeho žena Eliza reprezentují černošský lid - utlačovaný svými bílými otrokáři, ale přece bystrý, inteligentní, charakterní a často i zbožný. Také jsou zde vykresleny i protichůdné povahy a názory otrokářů. Někteří z nich byli tak krutí, že od nich jinak klidní a přizpůsobiví "negři" utíkali i za cenu ztráty vlastního života do daleké Kanady, kde otrokářství už neexistovalo. A právě proti nim byl namířen nový zákon o jejich navrácení k jejich bývalým vlastníkům, který inspiroval Harriet Stoweovou k napsání této knihy. Navzdory velké snaze otrokářů (hlavně z jihu) zneškodnit toto dílo se jim to nepodařilo a kniha velkou měrou přispěla ke zrušení otrokářství.
Vytvořil: majka4
Upravil: Mady, ota61, janajau
Zdroj: anotace ke knize + wikipedie
Dnes je 29.03.2024