Nápověda

Obsah:
    Úvodem
    Cíl projektu
    Registrace a její výhody (zdarma)

Možnosti na knihovničce:
    Publikování
    Hledání
    Antikvariát
    Fórum
    A mnoho jiných možností

Možnosti pro registrované:
    Publikování
        Přidávání autorů
        Upravování autorů
        Přidávání knih
        Upravování knih
        Přidávání recenzi
        Přidávání článků
        Pravidla pro vytváření/upravování
        Body za kreativitu
    Interní pošta
    Mít vlastní knihotéku
    Doporučit knihu
    Mít přátelé
    Upozornění na mobil
    A mnoho jiných možností--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Úvodem:
Tato databáze knih v elektronické podobě Vám nabízí nejen snadné a přehledné vyhledávání spisovatelů a obsahů literárních děl, ale také možnost registrace a s ní související výhody jako např. Vaše vlastní vkládání autorů, obsahů knih, článků a recenzí. Budete si moct vytvořit svou vlastní knihotéku, vyměňovat si názory s ostatními uživateli, doporučovat knihy, hodnotit...

Na stránkách funguje také Antikvariát, ve kterém budete moci nabídnout své knížky k prodeji anebo si nějaké koupit.

Knihovnička Vás bude informovat o novinkách ve světě knih i o různých výročích a zajímavostech týkajících se vložených spisovatelů.

Přejeme Vám příjemně strávený čas s našimi stránkami.

Cíl projektu:
Cílem projektu knihovnicka.NET je být jedním z nejnavštěvovanějších serverů ohledně české a světové literatury. Chceme být místem, kde lidé budou hledat informace týkající se autorů, knih a kde budou moci najít nejen inspiraci a tipy pro kvalitní četbu, ale také možnost výměny svých názorů, postřehů a zajímavostí týkajících se světa knih (a nejen) s jinými uživateli.

Registrace a její výhody (zdarma):
Jak se registrovat:
Vpravo na stránce se nachází okno 'Uživatelské menu', v kterém si zvolíte možnost Registrovat.
Na zobrazené stránce musíte vyplnit pouze 3 údaje (přezdívku, e-mail a heslo). Další údaje budete mít možnost editovat po registraci. Přezdívka musí mít 3-20 znaků a smí obsahovat pouze písmena anglické abecedy, číslice a podtržítko(_). Na začátku hesla musí být jedno písmeno anglické abecedy, za nimž musí následovat minimálně 4 a maximálně 19 dalších znaků, které jsou číslicí nebo písmenem anglické abecedy. Při stisku tlačítka 'Zaregistrovat' a zkontrolování údajů budete požádání o potvrzení registrace. Na e-mail Vám během okamžiku přijde odkaz, kterým potvrdíte Vaši registraci.

Výhody registrace:
 • získáte možnost komunikace s ostatními uživateli Knihovničky pomocí interní pošty
 • získáte možnost psát komentáře k autorům, knihám a recenzím
 • získáte možnost hodnotit autory, knihy a recenze
 • získáte možnost doporučit knihy ostatním čtenářům
 • můžete si nastavit zasílání SMS zpráv na Váš mobilní telefon a získat tak přehled o tom, když někdo napíše komentář k autorovi, knize, do knihy návštěv a do Vaší interní pošty
 • získáte možnost spravovat/ukládat/editovat knihy/autory/recenze ve Vaší knihotéce
 • získáte možnost spravovat/ukládat/editovat Vaše přátelé na Knihovničce
 • získáte možnost přidávat a upravovat autory (vytvářet k autorům biografie apod.)
 • získáte možnost přidávat a upravovat knihy (vytvářet obsahy knih apod.)
 • získáte možnost přidávat recenze (Přečetli jste v poslední době nějakou zajímavou knížku a chcete se podělit o své zážitky s ostatními? Napište na Knihovničce recenzi.)
 • získáte možnost přidávat jakékoliv články


Publikování:
Staňtě se publicistou a pomozte s námi vytvořit stránku, kde si každý najde svou oblíbenou knížku a něco si o ní přečte.
Máte možnost přidávat nové autory a k nim jejich biografii. Můžete například zadávat Vámi naposledy přečtenou knihu a něco o ní napsat, okomentovat ji a doporučit ostatním uživatelům. Můžete vytvářet recenze ke knížkám a vytvářet libovolné články zaměřené na tématiku literatury. Staňte se proto i Vy našimi partnery a dejte o sobě vědět v nějakém článku. K publikování je třeba se ZDARMA zaregistrovat nebo přihlásit.

Hledání:
Na hlavním panelu napravo je pole, do kterého můžete zadat jakýkoli výraz, který chcete na Knihovničce vyhledat, a stisknout klávesu ENTER nebo tlačítko 'Hledej'. Snažte se zadat co nejpřesnější výraz pro hledání. Můžete robněž hledat jenom části názvů (např. budete hledat výraz 'Němcov' a knihovnička Vám najde například 'Němcová Božena'). Minimální počet znaků pro hledání musí být 3. Funkce bude hledat všechny autory, knihy, recenze, články, novinky, inzeráty a uživatele, které jsou obsaženy na Knihovničce.
Pokud není nic nalezeno, máte možnost se přepnout do rozšířeného hledání (odkaz pro zapnutí rozšířeného hledání se objeví pod výsledky hledání). Zde máte možnost detailněji nastavit parametry vyhledávání. Např., jaký žánr knihy se má hledat, rok narození autora apod. Rozšířené hledání je možno rychle zapnout také při nevyplnění žádné položky pro hledání a stisku tlačítka 'Hledej'.

Antikvariát:
Na Knihovničce máte možnost přidat inzerát a nabízet nebo poptávat knížku. V hlavním menu je položka 'Antikvariát', přes kterou se dostanete na zobrazení všech inzerátů na Knihovničce. Máte možnost si inzeráty filtrovat podle regionu, autora, inzerátu a podle typu inzerce.
Přidat nový inzerát můžete kliknutím na tlačítko 'Přidat inzerát'. Položky označené * je nutné vyplnit. Je nutné rovněž vyplnit heslo, které slouží později pro případné smazání inzerátu z knihovničky. Smazat inzerát můžete kliknutím na křížek (umístěný napravo vedle inzerátu) Inzeráty starší než 90 dní se automaticky mažou.

Fórum:
Na Knihovničce máte možnost diskutovat s ostatními uživateli na fóru. Do fóra se dostanete přes ikonu, která je umístěna v pravém menu pod datumem.
Na hlavní stránce fóra uvidíte hlavní kategorie (fóra), které mohou přidávat pouze administrátoři Knihovničky. U všech položek v tabulkách se Vám zobrazí nápověda po najetí na nadpis sloupce. Při kliknutí na některé fórum se dostanete do obsahu, kde jsou zobrazeny témata daného fóra. Registrovaní a přihlášení uživatelé mají možnost přidávat a upravovat témata. V pravém Uživatelském menu se vždy zobrazí možnosti k aktuálnímu fóru/tématu. Uživatel může svá vytvořená témata upravovat a uzavírat. Uzavření může provést kliknutím na položku 'Upravit téma' a následně zvolit 'Uzavřít téma'. Již uzavřená témata není možné znovu otevřít. Ve fóru mají uživatelé možnost reagovat na vzkazy ostatních. K vámi přidané odpovědi se rovněž ve vašem příspěvku objeví citace uživatele, na kterého reagujete.

A mnoho jiných možností:
Máte možnost přehledně si vyhledat jakéhokoliv autora, knihu, recenzi nebo článek. Položky si seřadit jak podle abecedy, tak například podle hodnocení (jak je například knížka hodnocena podle ostatních uživatelů), podle doporučení, podle počtu komentářů a podle data přidání.
Zjistit si informace o uživateli - jak hodnotil autory, knihy a recenze, jaké napsal komentáře, co uživatel do Knihovničky přidal, jaké knihy doporučuje, jaké má přátelé na knihovničce a možnost prohlédnout si jeho knihotéku (pokud má tuto možnost povolenou).
Dále můžete psát příspěvky do knihy návštěv.


Přidávání autorů:
Registrovaní uživatelé mají možnost přidávat autory. Po přihlášení se Vám zobrazí napravo panel s názvem 'Možnosti uživatele'. Zde je možnost 'Přidat autora'. Zobrazí se okno, kde musíte vyplnit položky pro nového autora (Příjmení, Jméno, Datum narození, Datum úmrtí, Místo narození, Národnost, Obrázek autora, Biografie a případný zdroj biografie. Některé položky nejsou povinné na vyplnění. Povinné položky jsou označeny hvězdičkou(*). Po stisku tlačítka 'Přidat autora' budete informování, že autor bude přidán po zkontrolování administrátorem. Tzn., že pokud bude obsah v pořádku, bude autor do databáze zařazen. U autora bude zobrazena přezdívka uživatele, který nového autora přidal.

Upravování autorů:
Registrovaní uživatelé mají možnost upravovat autory. Pokud u daného autora neexistuje biografie (životopis), máte možnost autorovi životopis přidat. Vyhledejte si autora, kterého chcete upravit (například pomocí funkce 'Hledej' v pravém menu) a nechte si zobrazit stránku s jeho životopisem. Pokud autor nemá životopis, zobrazí se Vám nápis 'Staňte se publicistou a vytvořte životopis pro tohoto autora '. Stačí, když kliknete na položku 'Vytvořte životopis', přes kterou se dostanete do okna pro úpravu autora. Povinné položky jsou označeny hvězdičkou(*). Po stisku tlačítka 'Upravit autora' budete informování, že autor bude přidán po zkontrolování administrátorem. Tzn., že pokud bude obsah v pořádku, bude do databáze zařazen. U autora bude zobrazena přezdívka uživatele, který autora přidal+upravil. Pokud u autora existuje biografie, možnost 'Upravit autora' se zobrazí pod autorovým životopisem.

Přidávání knih:
Registrovaní uživatelé mají možnost přidávat knihy k autorům. Máte 3 možnosti jak knihu přidat:
a) Pokud budete mít zobrazeného autora (pokud existuje), ke kterému chcete přidat knihu - při kliknutí na 'Přidat knihu' v pravém menu se dostanete na formulář pro přidávání knihy, kde budete mít zvoleného autora již předvyplněného.
b) Při zobrazení tvorby daného autora se Vám pod již přidanými knihami zobrazí nápis 'Chybí zde některé knihy pro daného autora? Staňte se publicistou a přidejte k autorovi knihu'. Při kliknutí na položku 'Přidejte k autorovi knihu' se Vám zobrazí okno s možností přidání knihy k danému autorovi
c) Kliknutí na 'Přidat knihu' v pravém menu se dostanete na formulář pro přidávání knihy. Autora, ke kterému náleží kniha, si můžete vyhledat při stisknutí tlačítka 'Najít autora'. Pokud autor v databázi na knihovničce neexistuje, údaje 'Příjmení' a 'Jméno' vypište ručně. Poté stačí vyplnit povinné údaje.

Upravování knih:
Registrovaní uživatelé mají možnost upravovat knihy. Pokud u dané knihy neexistuje obsah díla, máte možnost ke knize obsah přidat. Vyhledejte si knihu, kterou chcete upravit (například pomocí funkce 'Hledej' v pravém menu) a nechte si zobrazit stránku s obsahem knihy. Pokud kniha nemá obsah, zobrazí se vám nápis 'Staňte se publicistou a vytvořte obsah díla pro tuto knihu '. Stačí, když kliknete na položku 'Vytvořte obsah díla', přes kterou se dostanete do okna pro úpravu knihy. Povinné položky jsou označeny hvězdičkou(*). Po stisku tlačítka 'Upravit knihu' budete informování, že kniha bude přidána po zkontrolování administrátorem. Tzn., že pokud bude obsah v pořádku, bude do databáze zařazena. U knihy bude zobrazena přezdívka uživatele, který knihu přidal+upravil. Pokud u knihy existuje obsah, možnost 'Upravit knihu' se zobrazí pod obsahem knihy.

Přidávání recenzí:
Registrovaní uživatelé mají možnost přidávat recenze. Po přihlášení se Vám zobrazí napravo panel s názvem 'Možnosti uživatele'. Zde je možnost 'Přidat recenzi'. Zobrazí se okno, kde musíte vyplnit povinné položky označené hvězdičkou *. Daná recenze může mít návaznost na nějakou knihu, která je již třeba uložená v databázi. Proto můžete vyplnit položku 'Recenze se váže na knihu'. Napravo od pole je tlačítko 'Najít knihu', která zobrazí formulář. Zde zadejte celý název, nebo jenom část knihy na kteoru se recenze váže a ve výsledcích na knihu klikněte. Kniha se automaticky přidá do kolonky s vazbou na knihu. Po stisku tlačítka 'Přidat recenzi' budete informování, že recenze bude přidána po zkontrolování administrátorem. Tzn., že pokud bude obsah recenze v pořádku, bude do databáze zařazena. U recenze bude zobrazena přezdívka uživatele, který novou recenzi přidal.

Přidávání článků:
Registrovaní uživatelé mají možnost přidávat články. Po přihlášení se Vám zobrazí napravo panel s názvem 'Možnosti uživatele'. Zde je možnost 'Přidat článek'. Zobrazí se okno, kde musíte vyplnit povinné položky označené hvězdičkou *. Máte možnost psát jakékoliv články, které Vás zrovna napadnou. Vyberete kategorii, nebo si vymyslíte novou. Po stisku tlačítka 'Přidat článek' budete informování, že tento bude přidán po zkontrolování administrátorem. Tzn., že pokud bude obsah v pořádku, bude do databáze zařazen. U článku bude zobrazena přezdívka uživatele, který jej přidal.

Pravidla pro vytváření/upravování knih, autorů, článků a recenzí:
Pouze přihlášení uživatelé mají možnost přidávat a upravovat obsah na knihovničce.
Uživatelé mají možnost přidat knihu bez obsahu a spisovatele bez životopisu. Recenze i článek však musí mít minimálně 50 znaků.
Při upravování knih a spisovatelů musí uživatel vyplnit obsah/životopis. Autor a kniha nemusí být administrátory potvrzena, pokud je například obsah moc krátký, nebo je zkopírovaný z nějakých jiných stránek. Snažte se proto prosím psát své vlastní obsahy. Případně uvádět přesný zdroj obsahu a uvést ho do políčka 'zdroj obsahu'. Pokud uvádíte anotaci z knihy (většinou obsah knihy ze zadní strany), do zdroje napiše 'Anotace z knihy ...' (př.: Anotace z knihy Spalovač mrtvol).
Povolené znaky:
- Políčka 'Jméno' a 'příjmení' smí obsahovat pouze české znaky, mezery, tečky a znak uvozovky(´)
- Políčko 'Název' smí obsahovat pouze české znaky, číslice, čárky, tečky, pomlčky, dvojtečky, vykřičník, otazník, mezery, znak uvozovky(´) a závorky

Body za kreativitu:
Za přidání knihy, autora, článku a recenze dostávají uživatelé body. Rádi soutěžíte? Buďte kreativní a staňte se nejkreativnějším čtenářem knihovničky. Kolik máte bodů zjistíte při zobrazení menu 'Čtenáři' a tam seřadíte čtenáře podle 'kreativity'.
Rozdělování bodů (platné od 4.ledna 2009 - předtím byl pouze 1 bod u každé položky):
Za přidání knihy = 1 bod
Za přidání knihy s obsahem = 2 body
Za přidání autora = 1 bod
Za přidání autora s životopisem = 2 body
Za upravení knihy a přidání obsahu = 1 bod
Za upravení autora a přidání životopisu = 1 bod
Za přidání článku = 2 body
Za přidání recenze = 2 body


Interní pošta:
Máte možnost psát si s ostatními uživateli Knihovničky. Pošta se Vám objeví v pravém menu po přihlášení. Zde máte například možnost filtrovat si poštu podle uživatele a podle příchozí nebo odchozí zprávy.

Mít vlastní knihotéku:
Máte možnost si přidávat do své knihotéky autory, knihy a recenze, které chcete mít vždy rychle po ruce. Ke každé takové položce si můžete napsat vlastní poznámku a vidět, jak jste hodnotil. U každé knihy si můžete rovněž poznačit, jestli jste už knihu přečetli, nebo by jste chtěli přečíst. U každé knihy je zobrazeno, kolik uživatelů ma danou knihu v knihotéce, kolik ji přečetlo, kolik by ji chtělo přečíst a kolik lidí ji doporučuje. V knihotéce máte možnost zobrazit si jenom vámi vyfiltrované objekty (například pouze knihy, které jsem přečetl apod.). Možnost 'Moje knihotéka' se Vám zpřístupní po přihlášení v pravém menu 'Možnosti uživatele'.

Doporučit knihu:
Přihlášení uživatelé mají možnost doporučit knihu ostatním čtenářům. U každí knihy (v hlavičce knihy pod hodnocením) je možnost 'Doporučit knihu'. Při kliknutí na tento odkaz se Vám zobrazím pole, kde můžete přidat komentář k Vašemu doporučení. Poté stačí kliknout na tlačítko doporučit a kniha se bude zobrazovat jako doporučovaná. Upravovat Vaše doporučované knihy (editovat komentář, mazat z doporučovaných knih) můžete v menu 'Moje doporučované knihy' v pravém menu 'Možnosti uživatele'.

Mít přátelé:
Máte možnost si ukládat Vaše oblíbené uživatelé Knihovničky do přátel. Napsat si ke každému poznámku a jednoduše uživateli poslat zprávu přes interní poštu. Možnost se Vám zpřístupní po přihlášení v pravém menu 'Možnosti uživatele'. Uživateli, kterého si přidáte/odeberete do/z přátel přijde upozornění na interní poštu, že byl přidán/odebrán do/z Vašich přátel.

Upozornění na mobil:
Můžete si nechat zasílat ZDARMA zprávy na Váš mobilní telefon týkající se příchozí zprávy v interní poště, nového komentáře k autorům, knihám a recenzím a v neposlední řadě také nových příspěvků do knihy návštěv. Nastavení provedete v menu 'Můj účet'. Zde stačí vyplnit položku 'Mobilní E-mail'.
Jak získat mobilní e-mailovu adresu:
Vodafone: Je třeba si zaregistrovat službu SMS Email. Přihlašte se do vodafone samoobsluhy na www.vodafone.cz a pod svým účtem si v nastavení tento SMS Email vytvořte. Získáte adresu ve tvaru uzivatelskejmeno@vodafonemail.cz.
T-mobile: Je třeba se zaregistrovat na službě T-zones.cz. Po registraci získáte adresu ve tvaru uzivatelskejmeno@t-email.cz.
O2: E-mailové adresy mobilních telefonů v síti O2 jsou ve tvaru +420yyyxxxxxx@sms.cz.o2.com. Adresa bude vypadat například takto : +420606123456@sms.cz.o2.com

A mnoho jiných možností:
Máte možnost hodnotit autory, knihy, recenze, psát k nim komentáře. Další nastavení je možno vyhledat v menu 'Můj účet'.
Dnes je 01.10.2022
Den 71. výročí úmrtí Teige Karel
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno