Článek : Nejkrásnější knihy budou soutěžit

Do tohoto pátku, tedy 15. 1. 2010, je možné přihlašovat loni vydané publikace do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2009, v jejímž rámci se hodnotí grafické, ilustrační a polygrafické zpracování jednotlivých titulů. Navržené knihy je potřeba doručit do pražského Památníku národního písemnictví.
První místo v každé kategorii získává Cenu ministra kultury. Oceněné knihy postoupí do mezinárodní soutěže Nejkrásnější knihy z celého světa a na tuzemské a zahraniční výstavy.
Tradice soutěže sahá do roku 1928, kdy její první ročník inicioval sběratel Arno Sáňka. Pravidelně se začala soutěž pořádat od roku 1965 pod názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se soutěž jmenuje Nejkrásnější české knihy roku.
Soutěž je rozdělena do šesti kategorií (odborná literatura, krásná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice a didaktické pomůcky v tištěné podobě, obrazové publikace a katalogy). V každé kategorii jsou vyhlašovány tři ceny, z nichž první je Cenou ministra kultury. Své ceny udílí ještě Svaz polygrafických podnikatelů SČUG Hollar a TypoDesignClub. Studentům je určena Cena Arna Sáňky, loňskou novinkou se stala Cena Vojtěcha Preissiga, kterou uděluje Spolek českých bibliofilů. Knihy jsou hodnoceny koncem ledna, vyhlášení vítězů se koná v dubnu ve Strahovském klášteře v Praze.
Vytvořil: quetzal
Zdroj: Lidové noviny 11. ledna 2010
Dnes je 15.04.2024
Den 86. výročí úmrtí Vallejo César
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno