Před 61 lety se narodil(a) Flewelling Lynn
Hledej

Článek : Knihovna láká čtenáře na marihuanu a lysohlávky

Češi od Nového roku přesně vědí, za kolik drog jim hrozí jen pokuta a za kolik už kriminál. Vládní vyhláška, která po letech čekání konečně stanovila „množství drog větší než malé“, zjevně nepotěšila jen -náctileté experimentátory, ale překvapivě i Městskou knihovnu v Praze. Ta pro všechny běžným životem znuděné čtenáře připravila výběrovou „drogovou knihovničku“.
„Pět rostlin indického konopí, 40 lysohlávek povoluje k držení nová vyhláška drogového zákona. Při této příležitosti jsme připravili pestrý přehled naučných i beletristických knih s drogovou tematikou, “ hlásá nápis na webu knihovny. Po rozkliknutí přiloženého odkazu pak na čtenáře vyskočí seznam 89 děl, která si lze vypůjčit. Rozptyl je široký. V nabídce lze najít třeba knihy mesiáše LSD Timothyho Learyho, díla po většinu jeho dlouhého života na opiátech či metadonu závislého Williama S. Burroughse, bestselery Irvina Welshe Trainspotting či Acid House, nadšenecké tituly typu Konopí – léčebný prostředek v dějinách lidstva, ale také práce, které drogy jednoznačně zavrhují – třeba Memento Radka Johna nebo studie Karla Nešpora, šéfa oddělení závislostí psychiatrické léčebny v Bohnicích.
„To téma podle mě není tabu a společnost se o něj zajímá. Je každopádně dobré připomínat, že sice můžu mít u sebe jointa, ale zároveň že existují velká rizika, o kterých je dobré číst dříve, než se do nich po hlavě vrhnu. My ty knihy máme a je správné, když se přiblíží lidem, “ hájí „drogové menu“ mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Akci podle jejích slov vymyslela právě ona.
Spoluautora zmíněné vyhlášky a odborníka na drogové závislosti Tomáše Zábranského nápad knihovny pobavil: „Proč ne, nevidím nic špatného na tom, když městská knihovna propaguje naučnou a krásnou literaturu a přivede lidi k tomu, aby o této problematice četli. “
Formulace „vyhláška povoluje“ z webu knihovny nicméně podle Zábranského realitě neodpovídá: „Média i veřejnost vyhlášku často dezinterpretují – zaměňování pojmů legální a trestaný přestupkovým zákonem je trestuhodné. I za držení malého množství drogy hrozí citelná pokuta. “
Vytvořil: quetzal
Zdroj: Lidové noviny, 13.1.2010

Dnes je 20.10.2019
Před 93 lety se narodil(a) Jokubov OdilCopyright © Knihovnicka.net | Created by puktom
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno
Kniha návštěv | Antikvariát | Všeobecné podmínky užívání a ochrana osobních údajů
Mapa stránek | Podpořte nás | Partneři | Odkazy | Publikování | RSS 2.0 | Nápověda | Kontakt